System zarządzania treścią stron internetowych – czy jest potrzebny?

Aby móc rozważać przydatność systemów CMS należy przede wszystkim zapoznać się z nimi. Czym więc jest system zarządzania treścią w przypadku stron internetowych?

System zarządzania treścią to nic innego jak przyjazny użytkownikowi system pozwalający bez przeszkód dynamicznie tworzyć, modyfikować lub też usuwać treści na stronie internetowej.
Do obsługi stron internetowych wyposażonych w systemy CMS nie jest wymagana specjalistyczna wiedza z zakresu stron www czy ich tworzenia. Wszystkie działania możemy sfinalizować korzystając z intuicyjnego, przejrzystego i przede wszystkim prostego w obsłudze interfejsu.

system zarządzania treścią WordPress
Przykład systemu zarządzania treścią WordPress

Co zyskujemy korzystając z CMS

Korzyści jakie zyskujemy korzystając z CMS jest bez wątpienia znacznie więcej niż korzystając z statycznej strony internetowej. Statyczne strony są już coraz rzadziej spotykane, głównie za sprawą popularności systemów zarządzania treścią.

Do głównych zalet CMS należy zaliczyć:

  • Pełną swobodę w zakresie tworzenia treści, edycji lub ich usuwania bez znajomości języków programowania
  • Kontrolę nad komentarzami do materiałów publikowanych na stronie internetowej
  • Tysiące gotowych, ogólnodostępnych i darmowych wtyczek pozwalających natychmiast implementować pożądane funkcje
  • Duży wybór gotowych szablonów i motywów, dzięki czemu można stworzyć stronę w relatywnie krótkim czasie. 
  • Kontrola nad użytkownikami, możliwość dodawania wielu redaktorów, dzięki czemu można wygodnie tworzyć i rozwijać stronę.
  • Ciągłe aktualizacje, poprawki bezpieczeństwa jak i aktualizacje wnoszące nowe funkcjonalności.

Czy CMS jest konieczny?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – NIE. Ale mimo to warto wziąć pod uwagę wszystkie zalety, wady i porównać korzyści.

Główną wadą CMS jest wzrost kosztów realizacji, w zamian oferuje pełną kontrolę dla użytkownika, tak aby zbędna była pomoc osób trzecich. Dodatkowo, dla systemów CMS istnieją już gotowe wtyczki jak i motywy, które wprowadzą wiele funkcjonalności jak i ciekawych rozwiązań, a wszystko to w oparciu o nasze zapotrzebowanie.
W przypadku strony statycznej jej zastosowanie ma sens tylko gdy chcemy wyświetlać niezmienne treści – każda zmiana bowiem będzie wiązała się z nawiązaniem współpracy z firmą lub osobą, która ma pojęcie jak tworzyć czy edytować strony internetowe co w efekcie przekłada się na koszty związane z każdą jedną edycją treści.

W zasadzie, to w perspektywie długoterminowej inwestycja w stronę opartą o system CMS może okazać się zdecydowanie bardziej rozsądna..

Jaki wpływ na SEO ma korzystanie z systemu CMS?

W większości przypadków systemy CMS są oprogramowaniem open source, co oznacza tyle, że kod ich jest ogólnodostępny. Właśnie to miało wpływ na ilość wtyczek (często darmowych), która oferuje możliwości zarządzania danymi kluczowymi dla SEO.

Jedną z takich wtyczek jest Yoast SEO, dzięki której można precyzyjnie określić słowa kluczowe lub meta dane. Korzystając z niej jesteśmy w stanie dokładnie określić słowa kluczowe. Co za tym idzie na ich podstawie otrzymać analizę tekstu pod kątem pozycjonowania na dane słowa kluczowe.

Porada: Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat czynników wpływających na pozycjonowanie witryny sprawdź nasz artykuł dotyczący prędkości ładowania strony internetowej i jaki wpływ ma na pozycję w wynikach wyszukiwania.