Jak skutecznie zwiększyć prędkość ładowania strony internetowej?

Pozycjonując swoją stronę internetową przede wszystkim skupiamy się na treści, słowach kluczowych czy sieci powiązań hiperłączy. Oczywiście nie ma w tym nic złego, bo ma to ogromny wpływ na pozycję naszej strony. Ale niezmiernie ważne jest, aby zadbać również o prędkość ładowania strony internetowej.

Biorąc pod uwagę, że najlepsze 5 wyników wyszukiwania zagarnia 60% wyników bardzo istotnym jest, aby znaleźć się jak najwyżej. Warto więc skorzystać ze wszystkich dostępnych środków, a obecnie zajmiemy się kryterium jakim jest prędkość ładowania strony internetowej.

Zaczynamy – jak sprawdzić prędkość ładowania strony i jak ją interpretować?

Google PageSpeed Insights - analiza prędkość ładowania strony internetowej

Podstawowym i zarazem najbardziej miarodajnym narzędziem do analizy prędkości ładowania strony internetowej jest narzędzie Google PageSpeed Insights. Sam proces analizy dowolnej strony internetowej jest banalny i opiera się na podaniu adresu URL w polu wprowadzania.

Jak zinterpretować otrzymany wynik?

Skoro uzyskaliśmy już wynik prędkości ładowania naszej strony internetowej, to warto wiedzieć co poszczególne wartości oznaczają. Przede wszystkim należy zinterpretować wynik według podanej skali, która w obecnej chwili kształtuje się następująco:

  • 0 – 49 – Jest to wynik zdecydowanie niezadowalający, żeby nie powiedzieć tragiczny. Strony internetowe z takim wynikiem zazwyczaj ładują się około 10 sekund, zdecydowanie za długo. Zdecydowanie za długo i użytkownik prędzej zrezygnuje i znajdzie inną stronę, niż będzie czekał 10 sekund na każdą wykonaną interakcję.
  • 50 – 89 – Jest to wynik niekorzystny. Strona ładuje się około 3 do 5 sekund, co nadal jest zdecydowanie za długo dla przeciętnego użytkownika. Chociaż zdecydowanie bliżej do uzyskania 100% to nadal jest nad czym pracować w optymalizacji takiej witryny.
  • 90 – 100 – Strona taka ładuje się prawie natychmiast. Optymalizacji zazwyczaj wymagają jedynie grafiki, a ogólna prędkość ładowania strony internetowej jest zadowalająca.

Prędkość prędkości nie równa

Absolutnie wymagane jest wyjaśnienie czym jest czas do pełnej interaktywności. Zasadniczo jest on właściwym czasem, po którym użytkownik jest w stanie dokonać interakcji z witryną internetową.

Jeżeli nasza strona ma znacząco wyższy czas do pełnej interaktywności niż czas pierwszego wyrenderowania treści oznacza to, że zawarte na niej skrypty takie jak JavaScript nie do końca są zoptymalizowane, lub ładowanie ich bibliotek zajmuje zdecydowanie dłużej niż powinno to wynosić. 

Optymalizacja prędkości ładowania strony internetowej

Skoro poznaliśmy już wynik naszej witryny to dobrze byłoby dowiedzieć się, co musimy poprawić na naszej witrynie. Z pomocą może nam przyjść sekcja “Możliwości” jak i “Diagnostyka”. 

Bazując na danych przedstawionych w zestawieniu “Diagnostyka” jesteśmy w stanie jasno i skutecznie określić jakie zasoby powodują opóźnienia w ładowaniu strony internetowej.

W tym konkretnym przypadku są to elementy arkuszy stylów i skrypty JavaScript. 

Google PageSpeed Insights - widok diagnostyki

Jak więc usprawnić proces ładowania? Przede wszystkim należy skorzystać z zewnętrznych dostarczycieli treści czyli CDN. Jak przeniesienie takich elementów jak grafika, arkusze stylów czy skrypty wpłynie na prędkość ładowania strony? Przede wszystkim warto wspomnieć, że jest to rozproszona sieć – użytkownik zawsze otrzyma pliki z najbliższego (pod względem czasu oczekiwania) źródła co znacząco wpłynie na poprawę czasu ładowania.

Nie wszystko jednak da się przenieść na zewnętrzne serwery CDN. Co w takim przypadku zrobić? Rozwiązanie jest bardzo proste – wszystkie dostępne zasoby ładować za pomocą metod asynchronicznych, tak aby nie blokowały ładowania się strony internetowej.

Wszystko zawiodło – co wtedy?

Wszystkie powyższe metody zawiodły? Spokojnie, mamy jeszcze kilka metod, które pomogą skrócić czas ładowania witryny. W tym konkretnym przykładzie omówimy rozwiązanie dla CMS WordPress.

Prędkość ładowania strony internetowej - wtyczki do optymalizacji prędkości ładowania strony internetowej dla CMS WordPress

Dla tego CMSa istnieje wiele dedykowanych wtyczek, które pozwolą zarządzać pamięcią podręczną, tak aby znacząco zwiększyć prędkość ładowania strony internetowej. Dla przykładu – kilka najczęściej instalowanych wtyczek, które poprawia ładowanie witryny.

Czynniki zewnętrzne – czy coś jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Bardzo ważnym, jeżeli nie najważniejszym elementem wpływającym na prędkość ładowania strony internetowej jest nasz hosting. W zależności od tego ile płacimy za utrzymanie naszej witryny takie też parametry techniczne będzie mieć nasz serwer. Droższe rozwiązania zazwyczaj oferować będą wydajniejsze maszyny, szybsze dyski i stabilniejsze łącza – a jest to podstawa do sprawnego, niezawodnego i szybkiego działania każdej strony internetowej.