Promowanie produktów, czyli jak zamienić 120 zł na 1784 zł

Czy promowanie to przepis na duży zysk niewielkim kosztem? Odpowiednio skonfigurowana promocja produktu dowodzi, że jest to możliwe. Doskonały przykład stanowi oferta firmy z branży AGD zamieszczona w popularnym serwisie internetowym Allegro. Przedstawiamy porównanie efektów dwóch, różnie promowanych ofert. Sprawdźmy, jakie rezultaty przynosi właściwie przygotowana promocja produktu w Internecie.

Promowane oferty online – case study

Płatna promocja w Internecie to popularna forma działań wpisujących się w marketing internetowy. Czy jest skuteczna? Na potrzeby niniejszych analiz przyjrzyjmy się dwóm konkurencyjnym ofertom zamieszczonym w serwisie Allegro. Obie oferty prezentują ten sam produkt (kuchenkę gazową) i obie są promowane.

promowanie skuteczne

Efekty promowania ofert

Jak można zauważyć na powyższej grafice, oferta, która znajduje się na samej górze wyników wyszukiwania, cieszy się większą popularnością, niż produkt plasujący się niżej. W pierwszym przypadku sprzedawca zarejestrował 701 zakupów, w drugim jedynie 477. Warto przy tym zwrócić uwagę, że oferta z większą sprzedażą jest o ponad 7 zł droższa od oferty z mniejszą sprzedażą.

Oczywiście należy również uwzględnić koszt promowania, który w tej sytuacji będzie różnił się w zależności od rozważanej oferty. Jak wiadomo, w serwisie Allegro dostępne są różne formy promocji. Ogłoszenie można wyróżnić, aby wyświetlało się przed niepromowanymi produktami. Można również zdecydować się na rozszerzenie pierwszej opcji o wyróżniające niebieskie zaznaczenie i pogrubiony tytuł.

Nietrudno zauważyć, że na pierwszą opcję zdecydowała się firma z mniejszą liczbą sprzedaży (477). Firma, która sprzedała o 224 produkty więcej, korzysta z drugiego, rozszerzonego pakietu. Różnica w sprzedaży jest wysoka, ale różnica w środkach przeznaczonych na promocję jest nieznaczna. Firma z większą skutecznością wybrała opcję promowania za 3,90 zł dziennie. Z kolei oferta z mniejszą liczbą sprzedaży jest promowana za 2,90 zł na dzień.

Promowanie produktów – miesięczny koszt

W związku z powyższym łatwo policzyć, jaki był miesięczny koszt promowania w obu przypadkach. Firma z większą skutecznością przeznaczyła na promocję około 120 zł miesięcznie. Jest to w zasadzie nieodczuwalny koszt przy ponad 700 realnych sprzedażach na kwotę 84,50 zł. Miesięczne wydatki firmy z węższym pakietem promowania to około 90 zł w skali miesiąca.

Efekty różnią się diametralnie. Pierwsza firma wydała na płatną promocję jedynie o 30 zł więcej od drugiej, ale zarejestrowała aż o 224 sprzedaże więcej. Warto przy tym zauważyć, że zysk był przy tym większy, niż mogłaby osiągnąć druga oferta, gdyby znajdowała się na miejscu pierwszej. Wszystko dlatego, że bardziej skuteczne ogłoszenie sprzedaje ten sam produkt o prawie 8 zł drożej, co w przeliczeniu daje nam tytułowe 1784 zł. Oczywiście biorąc pod uwagę marżę w przypadku tańszej oferty, całkowity zysk jest o wiele większy.

Płatne promowanie czy bezpłatny marketing?

Warto zestawić również efekty ofert promowanych i bezpłatnych. Sprawdźmy, jak to wygląda, bazując na powyższym case study.

promowanie online

Okazuje się, że najwyżej plasująca się niepromowana oferta tego samego produktu znajduje się dopiero na 13 stronie wyników wyszukiwania. Mimo że produkt ten jest tańszy od obu promowanych ofert, to nie cieszy się tak dużą popularnością – firma zarejestrowała jedynie 4 zamówienia.

Różnica między promowaną a bezpłatną ofertą jest zatem spektakularna. Oczywiście dotyczy ona nie tylko popularnych serwisów, takich jak Allegro czy OLX. Promowane posty na Facebooku również będą skuteczniejsze niż niepromowane treści, a kampanie PPC, na przykład w Google Ads, przyniosą o wiele szybsze efekty niż pozycjonowanie.

Więcej o kampanii Google Ads przeczytasz w naszym artykule Kampania reklamowa online – ile można na niej zaoszczędzić?

Podsumowanie

Odpowiednio przygotowana płatna promocja firmowej oferty lub produktów sklepu to prosta droga do znacznego wzrostu sprzedaży. Jak wykazały powyższe analizy, właściwie przygotowane płatne działania marketingowe skutkują większą liczbą zamówień – nawet o ponad 200 w porównaniu do konkurencji.

Nie tylko właściwe sposoby promowania, ale płatna promocja w ogóle przynosi zaskakujące rezultaty przy niewielkich nakładach finansowych. W rozważanym przypadku (oferta z większą liczbą zamówień) był to koszt w postaci około 120 zł miesięcznie przy sprzedaży minimum 59 000 zł.

Podsumowując, promowanie skutkuje większym i szybszym wzrostem konwersji niż bezpłatne formy ekspozycji firmowych ofert i produktów. Dlatego warto inwestować w płatną promocję. Szczególnie opłacalne są kampanie PPC, w ramach których możesz ograniczyć wydatki na reklamę. Masz pytanie lub chcesz skonfigurować płatną kampanię reklamową? Interesuje Cię promocja w Google Ads lub na Facebooku? Skontaktuj się z nami!

Jak przebiega projektowanie aplikacji? Sprawdź, jak proces...

Po czym można rozpoznać skuteczną agencję SEO? Sprawdź i podejmij...

Czym jest User Generated Content? Jakie są jego rodzaje i co to oznacza...

Jakie wymiary powinno mieć facebookowe zdjęcie w tle w 2024 roku?...