Strona dostosowana dla osób niepełnosprawnych

Strona dostosowana dla osób niepełnosprawnych to standard regulowany prawnie – muszą go przestrzegać właściciele stron internetowych finansowanych z funduszy publicznych. Jednak obecnie coraz więcej prywatnych organizacji decyduje się na wdrożenie tego udogodnienia. Wszystko po to, aby użytkownicy z niepełnosprawnościami mogli bezproblemowo zapoznawać się z treściami i podejmować interakcję z firmą.

WCAG, czyli strona www dostępna dla wszystkich

Standardy, które należy wdrożyć, aby stworzyć stronę internetową dostępną dla wszystkich, określa się mianem WCAG, czyli Web Content Accessibility Guidelines. W wolnym tłumaczeniu oznacza to Wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych.

Aktualne zasady w postaci WCAG 2.1 obowiązują od 2018 roku i szczegółowo określają, w jaki sposób dostosować stronę internetową do osób z niepełnosprawnościami. Przy czym istnieją trzy poziomy możliwego dostosowania witryny:

  • A – poziom podstawowy i obligatoryjny,
  • AA – zalecany poziom dostosowania strony internetowej,
  • AAA – czyli kompletna dostępność strony www.
dostępność strony internetowej

Jak dostosować stronę dla osób niepełnosprawnych?

Zamiana tekstu na mowę, możliwość powiększenia czcionki i nie tylko – lista możliwych udogodnień jest długa. Wszystko po to, aby zapewnić całkowity komfort wszystkim użytkownikom. Przy czym dostosowanie strony internetowej dla osób z niepełnosprawnościami odbywa się na podstawie czterech kryteriów. Są to:

  • postrzegalność,
  • funkcjonalność,
  • zrozumiałość,
  • solidność.

Przykładem wdrożenia kryterium postrzegalności jest wprowadzenie tekstowych tłumaczeń video i właściwe dostosowanie kolorów (tak, aby dostrzegalny był kontrast między poszczególnymi elementami strony a tłem). Z kolei w przypadku kryterium funkcjonalności mowa między innymi o wdrożeniu takich ustawień witryny, aby użytkownik mógł wejść w interakcję ze stroną bez konieczności posługiwania się myszką.

Potrzebujesz wsparcia przy wdrożeniu standardu WCAG? Strona dostosowana dla osób niepełnosprawnych to nasza specjalność. Niezależnie od tego, jakiego poziomu dostępności potrzebujesz, zadbamy o każdy szczegół, działając zgodnie z obowiązującymi kryteriami. Skontaktuj się z nami!

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem współpracy nad dedykowaną...

Jak wybrać skuteczną firmę SEO? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Jaka jest odpowiednia szybkość strony internetowej i co na nią...

Różnica między B2B a B2C jest kluczowa w kontekście marketingu....