Do którego momentu opłaca się optymalizacja strony www?

Pierwsze oznaki nadchodzącej zmiany

Kiedy optymalizacja strony www jest sensownym działaniem? Strony internetowe i ich starzenie się działają na nieco innych zasadach niż te, do których przywykliśmy. Witryna pomimo upływu czasu nadal będzie funkcjonować poprawnie i stan ten utrzyma się do momentu ingerencji w otaczające ją środowisko. Oznacza to tyle, że jeżeli nie będziemy dokonywać zmian w konfiguracji serwera, na którym funkcjonuje nasza witryna, będzie ona działać tak długo, jak to tylko możliwe.

Nie oznacza to jednak, że strona ta będzie nadal przynosić takie rezultaty, jak w momencie jej wdrożenia czy też modernizacji. Obecnie mamy do czynienia z rozwojem technologii w zastraszającym tempie. W związku z tym trendy, które panowały kilka lat temu, mają się nijak do obecnych. Jeszcze kilka lat temu rynek był zdominowany przez komputery stacjonarne lub laptopy. Dziś natomiast, 60% ruchu w sieci jest generowane przez smartfony, z których korzystamy na co dzień.

Optymalizacja stron www
Strona www na urządzeniu mobilnym

Kolejną oznaką zbliżającej się śmierci starej witryny jest rosnący współczynnik odrzuceń. Oznacza to przede wszystkim niedostosowanie strony do oczekiwań użytkowników, fatalną nawigację lub ogólny problem z jej użytkowaniem. 

Co przyniesie nam potencjalna optymalizacja strony www?

Na tym etapie bardzo ważne jest rozstrzygnięcie wszystkich za i przeciw modernizacji witryny. Nie mówię tutaj o stworzeniu jej całkowicie od zera. Tajemnica sukcesu tkwi w przystosowaniu jej do obecnie panujących trendów, wytycznych, jak i standardów stron internetowych.

Aby taką stronę unowocześnić nieraz potrzeba zdecydowanie większego nakładu pracy na zapoznanie się z jej strukturą, działaniem i modyfikacjami. Wydatek sporej ilości godzin na optymalizację obecnej witryny jest średnio opłacalnym działaniem. Szczególnie wtedy, gdy nasza strona liczy już sobie kilka lat, a jej oprogramowanie nie było na bieżąco aktualizowane.

Nierzadko też oprogramowanie, pod którego kontrolą pracuje nasza witryna, należy już dawno do przestarzałych. Nowsze wersje systemu wprowadzają natomiast znaczące zmiany, chociażby dotyczące szybkości działania.

Nowa strona – nowa technologia

Obecnie podczas tworzenia stron www używa się jedynie nowych technologii, które bardzo dobrze odnajdują się w aktualnych trendach dotyczących stron internetowych.

Jedną z podstawowych funkcji, w jakie musi zostać wyposażona atrakcyjna witryna, jest responsywność. Pozwala ona witrynie zaadaptować się do różnych urządzeń i ich często skrajnie odmiennych wymiarów ekranów.

Optymalizacja strony internetowej
Responsywna strona www

Chociaż smartfony i ich obecność nie są już dla nas żadnym zaskoczeniem, tak dostępność Internetu mobilnego może sprawić kłopoty. Na całe szczęście nasza strona internetowa może działać też w wersji AMP (z ang. Accelerated Mobile Pages). Jest to bardzo skromna forma, która umożliwia przekazanie wszystkich najważniejszych dla nas i użytkownika treści. Szata graficzna jest przy tym ograniczona do uproszczonego, ale jednocześnie eleganckiego szablonu graficznego. Dzięki temu będziemy w stanie – korzystając z najmniejszego możliwego transferu – zapewnić oczekiwany dostęp do treści.

Czy warto pozostać przy starszym?

Wielu z wymienionych wyżej standardów nie doświadczymy w starszych witrynach. Ich implementacja może być nie lada wyzwaniem – nie dość, że czasochłonnym, to jeszcze kosztownym. Wdrożenie obsługi AMP wiąże się w wielu przypadkach z przebudową struktury stron. Niejednokrotnie wymaga także stworzenia jej od zera w przypadku znacznie starszych systemów.

Biorąc pod lupę popularne platformy takie jak PrestaShop, Shoper czy WordPress można zaobserwować, jak dynamicznie pojawiają się nowe funkcje i poprawki dotyczące zabezpieczeń. Model aktualizacji przewiduje wydanie nowej wersji nie rzadziej niż raz w miesiącu. W przypadku poważnych uchybień w zakresie bezpieczeństwa witryny aktualizacje te są udostępniane natychmiast po rozwiązaniu problemu podatności.

Aktualnie rozwijana wersja przyciąga do siebie więcej użytkowników, a co za tym idzie, również społeczność zajmująca się tworzeniem dodatków do takiej witryny jest znacznie większa. Tworząc swoją witrynę w oparciu o gotowe widgety, także one otrzymują poprawki czy usprawnienia. Istnieje zatem spora szansa, że brakująca i pożądana przez nas funkcja pojawi się wraz z kolejną aktualizacją. 

Dlaczego warto zdecydować się na zbudowanie strony od zera?

W wielu wymienionych przypadkach można jednoznacznie stwierdzić przewagę, jaką oferuje użycie nowszej technologii. Przede wszystkim budując stronę, możemy wykorzystać doświadczenie, które uzyskaliśmy podczas prowadzenia poprzedniej. 

Mowa tutaj o zaobserwowanych podczas prowadzenia witryny zachowaniach użytkowników. Bazując na nawykach odbiorców lub elementach krytycznych, które zniechęciły do używania strony, można stworzyć projekt, który zaspokoi ich potrzeby i przyniesie oczekiwane rezultaty.

Jak przebiega projektowanie aplikacji? Sprawdź, jak proces...

Po czym można rozpoznać skuteczną agencję SEO? Sprawdź i podejmij...

Czym jest User Generated Content? Jakie są jego rodzaje i co to oznacza...

Jakie wymiary powinno mieć facebookowe zdjęcie w tle w 2024 roku?...