Archetypy marki, czyli skuteczna strategia komunikacji

Forma, w jakiej prezentujesz swoją ofertę w różnych kanałach online, powinna być dostosowana do specyfiki konkretnej grupy docelowej i stanowić wyróżnik marki na tle konkurencji. Dlatego firmy o wysokiej pozycji na rynku dbają o spójną strategię komunikacji – taką, dzięki której mogą zwrócić uwagę swoich odbiorców. W tym kontekście jednym z podstawowych narzędzi są archetypy marki.

Czym jest archetyp marki?

Archetyp marki to najbardziej podstawowy wzorzec komunikacji prowadzonej w celach biznesowych. Jest to swego rodzaju motyw przewodni wszystkich działań, które ukierunkowane są na stworzenie spójnego wizerunku firmy lub organizacji.

W praktyce oznacza to przede wszystkim tworzenie contentu (między innymi treści na strony www, artykułów blogowych, materiałów video) w taki sposób, aby był on odzwierciedleniem specyfiki danej firmy. Oczywiście przekaz, który komunikuje firma, powinien trafiać do konkretnej grupy docelowej – stanowić odpowiedź na potrzeby i wartości odbiorców oferty. Bez tego marketing internetowy nie będzie skuteczny.

Oczywiście sam termin archetyp funkcjonuje już od starożytności i był eksplorowany na różne sposoby na przestrzeni wieków. Jednak w kontekście marketingowym należy zwrócić uwagę przede wszystkim na koncepcję autorstwa M. Mark i C. S. Pearson oraz ich typologię archetypów marki.

archetypy marki rodzaje

Archetypy marki – rodzaje wzorców komunikacji

Czy potrafisz przypomnieć sobie firmy tworzące takie reklamy, których głównym motywem jest humor, troska lub zmysłowość? Powszechnie znane i lubiane marki wykorzystują potencjał jednego lub kilku archetypów, kreując spójny i zapadający w pamięć wizerunek.

Zgodnie z wyżej wspomnianą koncepcją Mark i Pearson możemy wyróżnić 12 archetypów marki. Przy omówieniu każdego archetypu umieszczony jest przykład komunikatu powiązanego z cechą aparatu fotograficznego istotną z punktu widzenia tego „profilu”.

1. Twórca

Wyraża się przede wszystkim w innowacji, przekraczaniu schematów i pomysłowości. Jest to wzorzec wykorzystywany na przykład przez markę Lego.

Twórz unikalne fotografie wykorzystując innowacyjny aparat. Modyfikuj zdjęcia samodzielnie, korzystając z tysięcy spektakularnych efektów.

2. Niewinny

Charakteryzuje się pozytywnym nastawieniem oraz tęsknotą za nieskomplikowanym i sprawiedliwym światem. Archetyp ten znajdziemy w strategii komunikacji Dove i Coca-Coli.

Ciesz się bezproblemową obsługą aparatu fotograficznego i uwieczniaj wszystkie radosne chwile.

3. Mędrzec

Można go zdefiniować przede wszystkim poprzez refleksyjność, analityczne podejście i dążenie do zdobywania wiedzy. Takim archetypem posługują się na przykład BBC i Google.

Rozważ nowoczesny aparat z matrycą 48 megapikseli, lampą błyskową i wysoką rozdzielczością, dzięki której zarejestrujesz obraz w jakości full HD.

4. Odkrywca

Eksploracja rzeczywistości, ponadprzeciętność, determinacja w dążeniu do celu i poszukiwanie niezwykłych doznań. W taki sposób identyfikują się między innymi The North Face i Starbucks.

Wybierz najnowocześniejszy aparat fotograficzny i odkryj pełnię jego możliwości, gdziekolwiek jesteś. Zaprezentuj oryginalne fotorelacje z podróży i eksploruj wszystkie ważne chwile.

5. Buntownik

Ukierunkowany przede wszystkim na rebelię, modyfikację ustalonego porządku. Ceni wolność, jest charyzmatyczny i gwałtowny. Ten archetyp znajdziemy w strategii marek Harley-Davidson, Jack Daniel’s i Netflix.

Ten model aparatu to prawdziwa rewolucja. Wywróć świat fotografii do góry nogami, zaskakując jakością obrazu, jakiej nikt się nie spodziewa.
buntownik archetyp marki

6. Czarodziej

Enigmatyczny, intrygujący i ukierunkowany na realizację marzeń. Jest to wzorzec, którym posługuje się dobrze wszystkim znana marka Disney.

Ten model to coś więcej niż aparat fotograficzny. Dzięki tysiącom niesamowitych efektów stworzysz prawdziwie magiczne zdjęcia. Otwórz się na niezgłębiony świat fotografii.

7. Bohater

Cechuje go przede wszystkim heroizm, siła, moc i triumf. Wzorzec charakterystyczny dla marek Nike i Leroy Merlin.

Odważ się wspiąć na zupełnie nowy poziom fotografii, wybierając aparat fotograficzny dla profesjonalistów.

8. Kochanek

Wzorzec ten wyraża się w sensualności, intymności i ukierunkowaniu na przyjemność. Przykładem zastosowania archetypu kochanka są marki Chanel i Wedel.

Zatrzymuj wspomnienia, ulotność chwili i delikatność natury, wybierając nasz aparat fotograficzny. Twórz zdjęcia, które zachwycą każdego. Podziel się z innymi tym, co jest najbliższe Twojemu sercu.

9. Błazen

Archetyp błazna opiera się na dowcipie, zabawie i afirmacji codzienności. Wykorzystywany jest między innymi przez M&M’s.

Baw się tysiącem niesamowitych efektów i twórz obrazy, które rozbawią Twoich znajomych do łez.

10. Zwyczajny

Charakteryzuje go chęć uczestnictwa w grupowych działaniach, realizm, konformizm, umiejętność współodczuwania, otwartość. Przykładem jest marka Ikea.

Aparat fotograficzny, który zadowoli każdego. Od 15 lat cieszy się uznaniem polskich konsumentów.

11. Opiekun

Wzorzec opiekuna wyraża się przede wszystkim w trosce o innych i dążeniu do zapewnienia bezpieczeństwa. Archetyp charakterystyczny dla strategii komunikacji marki Pampers i Volvo.

Wybierz aparat fotograficzny z długą żywotnością baterii i zyskaj pewność, że sprzęt nie zawiedzie Cię podczas długiej podróży. Nie musisz martwić się także uszkodzeniami mechanicznymi, dzięki zabezpieczeniu w postaci osłony LCD.

12. Władca

Charyzmatyczny i nieustępliwy, wyraża się w chęci posiadania kontroli. Przykładem zastosowania tego wzorca jest marka Rolex.

Aparat fotograficzny dla wymagających. Odkryj pełnię mocy i zatrzymaj świat w jednym kadrze, kiedy tylko zechcesz.
czym są archetypy marki

Jaki archetyp marki wybrać?

Wybierając archetyp marki, należy mieć na uwadze dwa kluczowe obszary. Pierwszym z nich są wartości, jakie Twoja firma chce zakomunikować odbiorcom. Drugi to specyfika reklamowanego produktu lub usługi. Przy czym warto w taki sposób połączyć te dwie płaszczyzny, aby strategia komunikacji była dostosowana do oczekiwań konkretnej grupy docelowej.

Dlatego kluczem do sukcesu jest identyfikacja wartości, postaw i stylu życia Twoich potencjalnych klientów. Oczywiście nie oznacza to, że musisz ograniczać się tylko do jednego archetypu marki – w taki sposób trudno byłoby trafić do grupy docelowej. Większość firm wykorzystuje kilka archetypów w swojej strategii komunikacji, choć dobrze jest wybrać nie więcej niż trzy obszary. Inaczej strategia będzie niekonsekwentna i w efekcie również nieskuteczna.

Ponadto istnieje wiele produktów, które można opisać przy pomocy dowolnego archetypu marki. Przykładem jest prezentacja samochodu, która może bazować na archetypie zwyczajnego człowieka lub buntownika, odkrywcy lub opiekuna i tak dalej. Przy czym kluczem do sukcesu jest doświadczenie w kreowaniu wizerunku i zaawansowana analiza grupy docelowej.

Podsumowanie

Podsumowując, powszechnie znane i cenione przez konsumentów marki dbają o profesjonalną strategię komunikacji. Dzięki temu, że wykorzystują różne rodzaje archetypów, marki wyróżniają się na rynku i są obecne w pamięci odbiorców przez długie lata.

Archetypy marki są narzędziem, które pozwala zbudować silny autorytet w branży i w efekcie dotrzeć do pożądanej grupy docelowej. Zastanawiasz się, jaki archetyp wybrać dla swojej organizacji? Potrzebujesz profesjonalnej strategii content marketingowej? Skontaktuj się z nami!

Jak przebiega projektowanie aplikacji? Sprawdź, jak proces...

Po czym można rozpoznać skuteczną agencję SEO? Sprawdź i podejmij...

Czym jest User Generated Content? Jakie są jego rodzaje i co to oznacza...

Jakie wymiary powinno mieć facebookowe zdjęcie w tle w 2024 roku?...