Aplikacje PWA, TWA i aplikacje natywne

Możliwość korzystania z usług sklepu internetowego z poziomu urządzeń mobilnych jest niezwykle ceniona przez klientów. W czasach kiedy każdy żyje w pośpiechu, liczy się przede wszystkim łatwy dostęp do usług i produktów oraz błyskawiczna finalizacja transakcji. Nowoczesna aplikacja na telefon to warunek konieczny efektywnego rozwoju internetowego biznesu. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się ostatnio aplikacje PWA – przede wszystkim takie, które zaopatrzone są w standard TWA. Co kryje się pod tymi terminami? Jakie różnice zachodzą między PWA, TWA a aplikacjami natywnymi? I co najważniejsze – którą opcję wybrać dla swojego biznesu? Zapraszamy do lektury.

Czym są aplikacje natywne?

Aplikacje natywne to aplikacje, które posiadają dostęp do wewnętrznych funkcjonalności urządzenia mobilnego, takich jak aparat fotograficzny, czy lokalizacja. Są to dobrze wszystkim znane aplikacje mobilne dostosowane tylko do telefonów i tabletów. Wymagają instalacji za pośrednictwem Google Play lub App Store.

Aplikacje mobilne są efektywne i bezpieczne, ale ograniczone tylko do jednego wybranego systemu operacyjnego. Oznacza to, że osoby korzystające z systemu IOS, nie będą mogły zainstalować aplikacji natywnej, która jest dedykowana dla systemu Android. Nawiązanie relacji z jak największą liczbą klientów wymaga zatem stworzenia kolejnej wersji aplikacji, a jest to zazwyczaj proces bardzo kosztowny.

Aplikacje natywne mogą wykorzystywać lokalizację użytkowników i zapewniają względnie komfortowe korzystanie z różnego rodzaju funkcji. Jednak jak już wspomniano, wymagają instalacji poprzez platformę Google Play lub App Store. Klient jest więc zmuszony do tego, aby odnaleźć aplikację w sklepie, później ją zainstalować, a następnie dokonywać regularnych aktualizacji.

Zdecydowaną zaletą aplikacji natywnych jest ich wydajność – w kwestii szybkości są w zasadzie bezkonkurencyjne, chociaż wiele zależy od tego, jak zostały zaprojektowane. Mimo wszystko mając na uwadze formę, w jakiej przebiega instalacja, wysoki koszt oraz działanie aplikacji ograniczone do konkretnego systemu operacyjnego, aplikacje natywne stopniowo przestają cieszyć się zainteresowaniem. Naprzeciw potrzebom biznesowym wychodzą natomiast aplikacje PWA.

PWA – nowoczesne aplikacje webowe

Progressive Web App (PWA) to nowoczesne aplikacje, które zdobywają coraz większą popularność. PWA powstały jako połączenie funkcjonalności stron www i aplikacji. Charakteryzują się przede wszystkim tym, że nie są ograniczone tylko do jednego wybranego systemu operacyjnego. W związku z tym nie jest konieczne przepisywanie aplikacji na nowo po to, aby mogła zostać zainstalowana na urządzeniach wszystkich zainteresowanych użytkowników.

Nowoczesne aplikacje
Aplikacja webowa

Warto wiedzieć, że podczas gdy aplikacje natywne mogą działać w trybie offline, PWA są dostępne bez połączenia z Internetem tylko częściowo. Plusem aplikacji webowych jest natomiast to, że wyświetlają one tak zwane powiadomienia Push Web, które pełnią ważną funkcję w kontekście skutecznych działań marketingowych. Powiadomienia typu push są wyświetlane użytkownikom zarówno wówczas, gdy korzystają w danym momencie z aplikacji, jak i wtedy, gdy jej nie używają. Pozwala to na zachowanie ciągłości w relacjach z klientami.

PWA w odróżnieniu od natywnej nie wymaga instalacji poprzez Google Play lub App Store. Wystarczy, że użytkownik pobierze aplikację z poziomu przeglądarki internetowej. Dzięki takiej możliwości cały proces przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo. Dodatkową korzyścią jest to, że PWA aktualizuje się automatycznie, a koszt wykonania takiej aplikacji może być nawet kilkukrotnie niższy niż koszty związane ze stworzeniem aplikacji natywnej.

Standard TWA, czyli jeszcze więcej możliwości

TWA, czyli Trusted Web Activity jest protokołem wykorzystywanym do zwiększania zakresu funkcjonalności aplikacji PWA. Dzięki TWA aplikację PWA można dodatkowo umieścić w popularnym sklepie Google Play. Sprawia to, że otwierają się nowe ścieżki docierania do użytkowników, a klient, który chce korzystać z aplikacji na wielu różnych urządzeniach, nie musi za każdym razem pobierać jej na nowo.

Ponadto aplikacje webowe, które wykorzystują standard TWA, są o wiele lżejsze niż aplikacje natywne. Nie powodują zatem, że klient odczuwa dyskomfort wynikający ze zbyt dużego obciążenia pamięci telefonu lub tabletu. TWA dysponują także dostępem do wewnętrznych funkcji urządzeń mobilnych takich jak aparat i lokalizacja. Nie wymagają również inwestowania tak dużych kosztów, jak aplikacje natywne.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Jakie rozwiązanie wybrać? Obecnie coraz więcej osób decyduje się na używanie PWA. Analizy pokazują, że dzięki wdrożeniu aplikacji webowej współczynnik odrzuceń w niektórych przypadkach ulega obniżeniu nawet o 20%. Ponadto wybór PWA oznacza niższe koszty. Nie musisz tworzyć trzech różnych aplikacji – jednej dla użytkowników komputera i dwóch osobnych na telefony (dla osób korzystających z systemu IOS i Android). Wystarczy, że zamiast tego zainwestujesz w rozwój jednej aplikacji.

Z kolei TWA stanowi kolejny etap rozwoju PWA. Wzbogacenie aplikacji webowej o TWA pozwala dotrzeć do większej liczby klientów, zapewniając przy tym wysoki poziom komfortu użytkowania. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, to w tabelce poniżej znajdziesz zestawienie trzech omawianych typów rozwiązań – powinno Ci to ułatwić podjęcie optymalnej decyzji.

Aplikacje natywneAplikacje PWAPWA w standardzie TWA
Zaprojektowane na potrzeby tylko jednego systemu operacyjnegoFunkcjonują na wszystkich systemach operacyjnychFunkcjonują na wszystkich systemach operacyjnych
Mogą działać w trybie offlineDziałają w trybie offline tylko częściowoMogą działać w trybie offline
Posiadają zaawansowany dostęp do wewnętrznych funkcji urządzenia (m.in. aparat, GPS)Nie posiadają dostępu do wewnętrznych funkcji urządzeniaPosiadają ograniczony dostęp do wewnętrznych funkcji urządzenia
Instalowane tylko z poziomu App Store i Google Play (konieczność posiadania konta – dodatkowe koszty) Pobierane ze strony inwestoraPobierane z App Store i Google Play lub ze strony inwestora
Działają najszybciejSzybkość aplikacji zależy od prędkości łącza internetowegoDziałają bardzo szybko
Wymagają aktualizacjiAktualizacje przebiegają automatycznieAktualizacje przebiegają automatycznie
Wysoki kosztNiższe koszty w porównaniu do aplikacji natywnych i TWAŚredni koszt
Niższy poziom bezpieczeństwaWysoki poziom bezpieczeństwa dzięki protokołowi HTTPSWysoki poziom bezpieczeństwa dzięki protokołowi HTTPS

Instrukcja podpisywania umowy online. Sprawdź i ekspresowo podpisuj...

Jak dodać informację dotyczącą RODO na swój fanpage? Sprawdź...

Jaki jest koszt dedykowanej aplikacji? Dowiedz się, co wpływa na cenę...

Jak rozpocząć działania reklamowe w Google Ads? Sprawdź i zacznij...