
Sztuka mówienia “NIE” w IT. Jak zdefiniować zyskowne MVP?
Wielu inwestorów rozpoczynających budowę oprogramowania wpada w pułapkę perfekcjonizmu. Chcą od razu stworzyć system idealny, wyposażony w dziesiątki zaawansowanych dodatków. Takie podejście bardzo szybko prowadzi do zjawiska feature creep – niekontrolowanego rozrostu projektu, który wydłuża czas realizacji. Zamiast generować zyski, projekt pochłania coraz większy kapitał.
Rozwiązaniem jest sztuka mówienia „NIE” i bezwzględne skupienie się na MVP (Minimum Viable Product). Twoim priorytetem powinno być dostarczenie użytkownikowi wyłącznie jednej, najważniejszej wartości (Core Value), za którą będzie skłonny zapłacić tu i teraz.
Case Study: Jak przyspieszyliśmy Time-to-Market
Pewien startup zgłosił się do nas z wizją bardzo rozbudowanego portalu B2B. Wstępna specyfikacja zakładała 40 funkcji, a estymowany czas pracy programistów wynosił blisko rok. Zamiast od razu pisać kod, doradziliśmy ostre cięcia analityczne. Zredukowaliśmy listę zaledwie do 4 fundamentów, które realnie rozwiązywały główny problem przyszłych użytkowników.
Wynik: Aplikacja ujrzała światło dzienne i trafiła do sprzedaży już po 3 miesiącach. Zaoszczędzone środki inwestor przeznaczył na precyzyjną kampanię reklamową, o którą zadbał nasz dział marketingu. System błyskawicznie zaczął na siebie zarabiać, a generowane przychody sfinansowały budowę kolejnych, bardziej zaawansowanych modułów.
Złe nawyki vs Strategia MVP
| Cecha projektu | Pułapka “Feature Creep” | Strategia MVP (Perbis) |
| Ilość funkcji | Mnóstwo opcji, z których nikt nie korzysta | Tylko te niezbędne do zrealizowania transakcji |
| Czas wdrożenia (Time-to-Market) | 9-12 miesięcy | 2-4 miesiące |
| Ryzyko biznesowe | Ogromne (blokada dużej gotówki) | Minimalne (szybka weryfikacja na żywym organizmie) |
| Budżet marketingowy | Brakuje środków po opłaceniu kodu | Zaplanowany z góry dzięki niższym kosztom produkcji |
Pro Tip od zespołu Perbis:
„Zastosuj prosty filtr: jeśli konkretna funkcja nie jest absolutnie niezbędna do tego, by klient zapłacił Ci pierwszy raz – wyrzuć ją z pierwszego etapu wdrożenia (V1). Dodasz ją później, gdy użytkownicy zaczną o nią sami prosić w systemie zgłoszeń.”
Bezpieczeństwo i niezależność Twojego biznesu
Jako połączenie Software House’u i Domu Mediowego, patrzymy na technologię przez pryzmat zwrotu z inwestycji (ROI). Tworzymy kod po to, by Twój biznes rósł. Po opłaceniu i wdrożeniu oprogramowania, Perbis przekazuje Ci 100% autorskich praw majątkowych. Otrzymujesz na własność czysty, skalowalny kod. Twój system staje się bezpiecznym aktywem Twojej marki.
Chcesz zbudować aplikację, która szybko wejdzie na rynek? [Umów bezpłatną konsultację i pozwól nam zoptymalizować specyfikację Twojego MVP].


