O czym należy pamiętać w toku wdrażania systemu?
Wdrożenie systemu to bardzo istotny etap tworzenia recepty na udane oprogramowanie. Instalacja oraz dopasowanie się do wymagań klienta to kluczowe wytyczne, które należy spełnić, aby system informatyczny stał się rozwiązaniem skutecznym. Prawidłowe wdrożenie musi zawierać dokumentację programów, dokumentację dla administratora systemu oraz dla użytkownika. Aby efektywnie wdrożyć oprogramowanie dopasowane do firmy, potrzebujemy profesjonalnego wykonawcy. Potrzebujemy zatem specjalisty, który potrafi wykorzystać swoją wiedzę, tworząc rozwiązanie pozwalające na maksymalne wykorzystanie profitów z tego wynikających.
Przede wszystkim istotnym aspektem jest unikanie błędów i umiejętne zarządzanie. Nie wyobrażamy sobie wykonania projektu bez uzgodnienia szczegółów z klientem. Dzięki sprawnej komunikacji na linii klient-wykonawca, jesteśmy w stanie znacznie redukować koszty wdrożenia. Umożliwia to również tworzenie rozwiązań, które minimalizują ryzyko popełniania błędów na każdym z etapów.
Od wstępnego planu do efektywnej realizacji
Etapy wdrożenia systemu możemy podzielić na te, które są przygotowaniem do optymalnego wykorzystania założeń technicznych oraz te, które są równoznaczne z momentem wdrażania i realizacji. Chodzi o to, aby uzgodnić z klientem szczegóły rozwiązania i przygotować wstępne propozycje. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie tworzenia unikalnego i wartościowego systemu. Do podstawowych etapów projektu zaliczamy;
- Przygotowanie potrzebnej dokumentacji
- Przygotowanie i konfigurowanie założeń technicznych
- Instalacja oraz konfiguracja systemu informatycznego, który spełni wymagania klienta
- Testy systemu, które wykrywają niepożądane błędy i niedopracowane aspekty
- Poprawa oraz optymalizacja
- Połączenie wszystkich danych
- Uruchomienie systemu w docelowych założeniach
Profesjonalizm i strategiczne podejście
Dzięki wyżej wymienionym procesom firma jest w stanie spełnić wszelkie oczekiwania klienta i profesjonalnie przeprowadzić projekt. Oczywiście strategie przyjmowane przy wdrażaniu systemu są różne – w zależności od potrzeb kontrahenta. Odpowiednie dostosowanie sposobu postępowania do założeń technicznych to istotny punkt.
Wyróżniamy:
- strategię całościową, polegającą na tworzeniu nowego systemu przy rezygnacji ze starego. Z punktu widzenia finansowego jest to najlepsze rozwiązanie i gwarantuje najniższe koszty.
- strategię cząstkową, polegającą na wdrażaniu systemu informatycznego po kolei – wyróżniamy podział geograficzny i funkcjonalny. Rozwiązanie generuje większe koszty, ale pozwala na podział przestrzenny instytucji lub firm. Przykładem jest wdrażanie podsystemów dla głównej siedziby PKO Banku Polskiego w różnych miastach.
- strategię równoległą, która polega na wdrażaniu systemu nowego i starego równocześnie. Najdroższe rozwiązanie, ale i najbezpieczniejsze z punktu tworzenia rozwiązania programistycznego.
Podsumowanie
Odpowiadając na tytułowe pytanie – właściwie wdrożone oprogramowanie dopasowane do firmy skutkuje przede wszystkim wielowymiarowym sukcesem. Sukcesem, wynikającym ze skutecznego rozwiązania programistycznego.
Oprogramowanie, które tworzymy, pozwala na optymalizację kosztów związanych ze wdrożeniem systemu. Dzięki temu stanowi gwarancję udanego startu w każdej branży.