Cyfrowy system zarządzania sprzedażą, dziennik elektroniczny, portal internetowy – każda firma korzysta z jakiejś formy digitalizacji. Programy dostępne na rynku niestety nie zawsze idą w parze z celami przedsiębiorstwa lub organizacji. Dlatego coraz większą popularność zyskuje oprogramowanie dedykowane. Czym jest tego rodzaju system i dlaczego warto z niego korzystać? Na czym polega wdrożenie dedykowanego systemu? Zapraszamy do lektury.
Oprogramowanie dedykowane, czyli indywidualny system
Oprogramowanie dedykowane to oprogramowanie stworzone specjalnie dla konkretnej firmy lub organizacji. Jest to system wyposażony w wybrane funkcjonalności, dostosowany do określonych celów danego przedsiębiorstwa. Aplikacje dedykowane występują zarówno w formie aplikacji mobilnych, webowych, jak i takich, które działają z poziomu komputera – również w trybie offline.
Alternatywą dla oprogramowania dedykowanego jest oprogramowanie pudełkowe, czyli ogólnodostępne rozwiązanie wyposażone w zestaw uniwersalnych funkcji. Niestety wspomniana uniwersalność jest często pozorna, ponieważ większość gotowych systemów nie odpowiada potrzebom firm lub organizacji. Wszystko dlatego, że każde przedsiębiorstwo realizuje specyficzne dla siebie cele – ma własną politykę rozliczeń, planowania zamówień, dostaw czy wewnętrznej komunikacji.
Rodzaje oprogramowania dedykowanego
W zasadzie nie istnieje zamknięta lista rodzajów dedykowanego oprogramowania. Przeczyłoby to idei takiego rozwiązania. Profesjonalny software house potrafi stworzyć dedykowany system na miarę potrzeb każdego przedsiębiorstwa.
Można jednak wyróżnić kilka popularnych rozwiązań stosowanych w zależności od branży czy istoty działalności firmy. Częstą praktyką jest tworzenie personalizowanych systemów:
- ERP (Enterprise Resource Planning) – organizacja zasobów przedsiębiorstwa,
- CRM (Customer Relationship Management) – zarządzanie sprzedażą,
- PM (Project Management) – zarządzanie projektami,
- MRP (Material Requirements Planning) – planowanie produkcji,
- WMS (Warehouse Management System) – organizacja pracy w magazynie.
Powyżej przedstawiono tylko kilka przykładów. Możliwości jest oczywiście o wiele więcej. Wystarczy spojrzeć, jak szybko aplikacje dedykowane podbijają rynek e-commerce i sektor usług. Trudno się dziwić, skoro prawie 70% osób kupuje produkty, korzystając ze smartfona.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat typów aplikacji, zapoznaj się z naszym artykułem: Aplikacje PWA, TWA i aplikacje natywne.
Dedykowany system – podstawowe korzyści
Możliwość dostosowania funkcjonalności programu do zadań, jakie realizuje firma, jest nie tylko wartością samą w sobie. Pociąga za sobą również szereg korzyści, znacznie ułatwiając funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dlaczego warto wdrożyć dedykowany system?
Usprawnienie procesów firmy
Niewątpliwą korzyścią dedykowanego programu jest możliwość usprawnienia procesów produkcji, realizacji zamówień, dostaw, komunikacji i nie tylko. Dobrym przykładem jest dedykowany system MRP, który zaprojektowaliśmy dla naszego klienta. Wdrożenie programu do monitorowania zamówień towarów pozwoliło rozwiązać problem skomplikowanych procesów dostaw.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku personalizowanego programu do zarządzania projektami. Dostosowanie systemu do specyfiki pracy danej firmy pozwala na swobodną organizację działań, skracając czas poświęcony na realizację żmudnych procedur.
Zwiększenie sprzedaży
Oprogramowanie dedykowane pozwala również zwiększyć sprzedaż. Jak wspomniano wyżej, większość osób dokonuje transakcji za pośrednictwem telefonu komórkowego. Dlatego obecnie niemalże każdy sklep internetowy dysponuje dedykowaną aplikacją. Można powiedzieć, że jest to klucz do sukcesu w sektorze handlu elektronicznego.
Dzięki aplikacjom mobilnym sklepy internetowe zwiększają sprzedaż. Przy czym nie tylko forma sprzedaży produktów ma tutaj znaczenie. Aplikacje dedykowane to doskonały sposób na pozostawanie w ciągłym kontakcie z klientem, na przykład poprzez wyświetlanie spersonalizowanych powiadomień Push Web, które zachęcą go do kolejnych zakupów.
Redukcja kosztów
Kolejną korzyścią, jaka płynie z dedykowanego systemu, jest redukcja kosztów. Obecnie wiele firm funkcjonuje w sposób, który przekracza możliwości oprogramowania pudełkowego. Wówczas trudno mówić o realizacji założonych celów biznesowych, w tym również o redukcji kosztów. Dedykowany system jest z kolei odzwierciedleniem profilu konkretnego przedsiębiorstwa. Dzięki temu firmy mogą w realny sposób generować oszczędności.
Przykładem jest program, który stworzyliśmy dla naszego klienta z branży tytoniowej. Skomplikowane procesy zamówień i dostaw surowców skutkowały wzrostem kosztów magazynowania. Problemy zostały rozwiązane właśnie za sprawą dedykowanego systemu – precyzyjne analizy danych umożliwiły firmie odkrycie optymalnego sposobu planowania dostaw. Dzięki temu nasz klient co miesiąc generuje oszczędności w postaci aż 13% kosztów przeznaczanych na magazynowanie.
Intuicyjne rozwiązania
Intuicyjność to kolejna zaleta dedykowanego systemu. Jest on bowiem o wiele łatwiejszy w obsłudze niż oprogramowanie pudełkowe. Wszystko dlatego, że program na zamówienie jest tworzony zgodnie z wytycznymi klienta, a projekt można konsultować na każdym etapie, aby na bieżąco wprowadzać konieczne modyfikacje. To sprawia, że ostateczna wersja oprogramowania jest przyjazna dla użytkownika. Ponadto w odróżnieniu od ogólnodostępnych rozwiązań, programom tworzonym na zamówienie towarzyszą kompleksowe szkolenia z obsługi systemu.
Warto zauważyć również, że oprogramowania pudełkowe są często przeładowane funkcjonalnościami, z których firmy w ogóle nie korzystają. Poruszanie się po takim systemie jest czasochłonne, co przekłada się na niższą efektywność całego przedsiębiorstwa.
Możliwość swobodnej rozbudowy oprogramowania
Kolejna korzyść dedykowanego systemu to możliwość jego swobodnej modyfikacji, czyli dostosowywania go do zmian, jakie zachodzą w konkretnej firmie. Nie jest to zazwyczaj osiągalne w przypadku oprogramowania pudełkowego, ponieważ autorzy niechętnie udzielają pozwolenia na wprowadzanie zmian.
Oczywiście czasami rozbudowa gotowego programu jest możliwa, ale wiąże się z nadmiernymi kosztami. W większości przypadków przekraczają one budżet, który pozwala na stworzenie zupełnie nowego programu dedykowanego.
Technologiczne innowacje
Jakie inne korzyści płyną z dedykowanych rozwiązań? Nie tylko firmy, które poszukują odpowiednich narzędzi, wybierają oprogramowanie na zamówienie. Z software house możesz podjąć współpracę również wówczas, jeśli chcesz zrealizować własną wizję i wprowadzić innowacyjny produkt na rynek.
Tak było w przypadku naszego klienta, który postanowił stworzyć autorską grę przeglądarkową. W efekcie powstał nowatorski produkt z pełnym zachowaniem praw autorskich po stronie naszego kontrahenta.
Jak wygląda wdrożenie dedykowanego systemu?
Skomplikowana polityka rozliczeń, czasochłonne procedury planowania zamówień, nieskuteczne formy komunikacji z pracownikami – to tylko przykłady trudności, które można przezwyciężyć za sprawą dedykowanego systemu. Często projektujemy również innowacyjne programy dla firm, które chcą rozpocząć sprzedaż nowego cyfrowego produktu.
Tworzymy dokładnie takie rozwiązania, jakich aktualnie potrzebuje konkretna firma. Jak cały ten proces wygląda w praktyce?
Etap pierwszy – bezpłatna konsultacja
Każdą współpracę rozpoczynamy od bezpłatnej konsultacji. Podczas pierwszego spotkania zapoznajemy się z problemami naszych klientów i poddajemy je wnikliwej analizie. Dowiadujemy się między innymi, jakie funkcje ma spełniać dedykowany system i jaką liczbę użytkowników będzie obsługiwał. Na tej podstawie oceniamy wymaganą wydajność programu i konieczny poziom bezpieczeństwa.
Korzystając z informacji uzyskanych podczas konsultacji, tworzymy propozycje rozwiązań, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb i budżetu klienta. Następnie raportujemy efekty naszych analiz kontrahentowi, aby mógł wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie.
W sytuacji, gdy klienci zgłaszają się do nas z pomysłem biznesowym, przeprowadzamy również analizę rynku i konkurencji. Sprawdzamy, czym charakteryzują się podobne rozwiązania i odkrywamy unikalną wartość, która pozwala naszym kontrahentom wyróżnić się na rynku.
Etap drugi – szkic dedykowanego systemu
Po ustaleniu szczegółów współpracy i wykonaniu wstępnych analiz, tworzymy szkic dedykowanego systemu. Znajdują się w nim wszystkie wymagane funkcjonalności oraz propozycje projektów graficznych.
Następnie klienci zapoznają się z przygotowaną przez nas propozycją i mogą zgłosić swoje uwagi. Po zaakceptowaniu szkicu rozpoczynamy kolejny etap, czyli programowanie.
Etap trzeci – programowanie systemu i bieżące modyfikacje
Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie programowania, które odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi. Cały proces przebiega zgodnie z dobrymi praktykami programistycznymi.
Klienci przez cały okres współpracy mają dostęp do szkicowej wersji systemu, a dzięki interaktywnym widokom mają okazję sprawdzić, jak program będzie funkcjonował po wdrożeniu. Na etapie projektowania kontrahenci mogą również zgłaszać swoje uwagi, a nasi programiści wprowadzają na bieżąco oczekiwane modyfikacje.
Etap czwarty – szkolenie z obsługi programu
Po stworzeniu dedykowanego systemu zapewniamy kompleksowe szkolenie. Podczas spotkania prezentujemy wszystkie dostępne funkcjonalności nowego programu.
Jako że cenimy elastyczną komunikację, zawsze zapraszamy naszych klientów do dialogu. W trakcie szkolenia zachęcamy do zadawania pytań i szczegółowo omawiamy ewentualne wątpliwości.
Etap piąty – rozwój oprogramowania
Wdrożenie systemu nie musi oznaczać ostatniego etapu współpracy. Czasami zdarza się, że po pewnym czasie klienci chcą rozbudować oprogramowanie, aby wzbogacić je o dodatkowe funkcje.
W przypadku firm, które zleciły nam stworzenie dedykowanego systemu w celach biznesowych, oferujemy również wsparcie w postaci profesjonalnych działań promocyjnych. Tworzymy przemyślaną strategię i realizujemy ją w wielu różnych kanałach marketingowych.
Podsumowanie
Oprogramowanie dedykowane to program projektowany na zamówienie konkretnej firmy, co pozwala na ścisłe dostosowanie systemu do sposobu działania danego przedsiębiorstwa. Jest to prosty w obsłudze program, który usprawnia czasochłonne procedury, realnie wspiera sprzedaż i pozwala redukować nadmierne koszty.
Dedykowany system jest coraz chętniej wybierany przez firmy z wielu różnych branż. Dziennik elektroniczny, spersonalizowany CRM, dedykowany system MRP – każde z tych rozwiązań przewyższa gotowe programy dostępne na rynku, które nigdy w pełni nie odzwierciedlą specyfiki konkretnej organizacji.
Jeśli chcesz usprawnić funkcjonowanie swojej firmy lub wprowadzić cyfrowy produkt na rynek, jesteśmy otwarci na rozmowę podczas bezpłatnej konsultacji. Skontaktuj się z nami!