Co to jest aplikacja webowa?

(16)

Zakupy przez internet, nowoczesne wyszukiwarki różnego typu informacji – aplikacja webowa to rozwiązanie, z którym obecnie można spotkać się na każdym kroku. Wbrew pozorom to nie to samo, co aplikacje mobilne czy witryna internetowa. Czym zatem są systemy w technologii webowej?

Charakterystyka aplikacji webowej

Aplikacje w technologii webowej postrzegane są często przez użytkowników jako strony www. Wszystko dlatego, że uruchamiają się poprzez przeglądarkę internetową. Najważniejsza różnica tkwi oczywiście w pełnionych funkcjach.

Aplikacje webowe to oprogramowanie, które umożliwia użytkownikowi wykonanie różnego rodzaju akcji – np. udostępniania treści (Instagram, YouTube) lub rezerwacji (Trivago). Z kolei na stronie www tego rodzaju interakcja nie jest możliwa – rola witryny internetowej ogranicza się do przekazania użytkownikom informacji.

Czym aplikacje webowe różnią się od aplikacji mobilnych? Pierwszy typ systemu nie wymaga instalacji na urządzeniu – tak, jak już wspomniano, jest dostępny poprzez przeglądarkę internetową. Ponadto z aplikacji webowej można korzystać zarówno z poziomu komputera, jak i tabletu czy smartfona. Aplikacje mobilne natomiast muszą zostać pobrane na urządzenie, aby można było z nich korzystać.

aplikacja webowa przykłady

Aplikacja webowa – kiedy warto?

Aplikacje webowe cieszą się dużą popularnością w sektorze e-commerce, gdzie przyjazny UX to klucz do sukcesu. Inteligentna wyszukiwarka produktów, możliwość personalizacji zamówienia, bezproblemowa płatność i wybór metody dostawy – to obecnie standard nowoczesnych sklepów internetowych.

Oczywiście rozwiązanie to sprawdza się również doskonale w przypadku różnego rodzaju firm usługowych. Zdecydowana zaleta aplikacji webowych to wygodny dostęp do systemu z poziomu komputera (brak konieczności instalacji). Ponadto w przypadku nowoczesnej Progressive Web App (PWA) możliwa jest również komunikacja marketingowa z klientem – nawet w trybie offline. Po więcej informacji na ten temat zajrzyj do artykułu Aplikacje PWA, TWA i aplikacje natywne.

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem współpracy nad dedykowaną...

Jak wybrać skuteczną firmę SEO? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Jaka jest odpowiednia szybkość strony internetowej i co na nią...

Różnica między B2B a B2C jest kluczowa w kontekście marketingu....