Wzorzec projektowy i błędy, których należy unikać

Wzorzec projektowy – kilka słów na początek

Wzorzec projektowy to zbiór założeń powiązanych ze sobą w ustalony sposób, tworzących razem plan od początku przedsięwzięcia do jego końca. Ułatwia proces tworzenia oraz ma na celu osiągnięcie końcowego rezultatu, jakim jest wygenerowanie unikatowego rozwiązania, produktu czy dostarczenia usługi. Założenia projektowe to podstawa, od której osoba zarządzająca powinna zaczynać. Są to wzory oraz wskazówki mówiące o tym, jak postępować, by projekt sukcesywnie kierował się ku szczęśliwemu zakończeniu.

wzorzec projektowy strategia

Niemniej jednak istnieje również antywzorzec projektowy, który może posłużyć jako pomoc w tworzeniu odpowiednich koncepcji. Można, a nawet należy traktować go jako pewnego rodzaju antonim sukcesu w tworzeniu projektu. Złe rozwiązania problemów automatycznie tworzą okazję do tworzenia tych dobrych. Staramy się bazować na błędach, analizować je i wykorzystywać, aby dostarczać swoim klientom starannie wyselekcjonowane metody na sukces.

Jakich praktyk należy się wystrzegać?

Po długim, ale rzeczowym wstępie, który jest równie istotny w starannym wzorcu, przechodzimy do kardynalnych błędów w projektowym dekalogu.

Magiczna atrapa

Tak zwana magiczna atrapa to pojęcie odwołujące się najczęściej do programowania. Udawaliście kiedyś kogoś, kim nie jesteście? Każdy przez to przechodził.

błędy w tworzeniu projektu systemu

Tak samo jest z zaimplementowanymi funkcjonalnościami w oprogramowaniu. Kierując się „magiczną atrapą”, projektowane jest oprogramowanie, które tworzy iluzję, że posiada daną funkcjonalność, a tak naprawdę figuruje bez znaczenia.

Niewłaściwy dobór kadry

Nieodpowiedni pracownik na danym stanowisku to kolejny często popełniany błąd. Powierzenie nadzorowania projektu osobie, która nie posiada odpowiednich kompetencji, nie jest dobrym pomysłem. Taki pracownik może pociągnąć za sobą resztę osób. W rezultacie dochodzi do efektu kuli śnieżnej, który stanowi preludium do lawiny gotowej zniszczyć cały projekt.

Należy pamiętać również o tym, aby w odpowiedni sposób rozdzielać obowiązki. Ważne jest uwzględnianie doświadczenia i umiejętności pracowników. Najmłodszy stażem pracownik raczej nie będzie w stanie wykonać krytycznych elementów projektu.

Brak dostatecznej wiedzy

Zarządzanie nad projektem bez odpowiedniej wiedzy również nie jest właściwą praktyką. Sprawianie wrażenia, że ma się wiedzę na jakiś temat, nie wystarczy.

antywzorzec projektowy

Projekt, który chce odnieść sukces, musi być zarządzany przez kogoś, kto wie, że do sukcesu dochodzi się rzetelną i uczciwą pracą, a co najważniejsze – specjalistyczną wiedzą.

Co za dużo, to nie zdrowo

Zbyt duże eksploatowanie oprogramowania, czyli nadmiar opcji w systemie powoduje zwiększenie trudności użytkowania. Równocześnie wzrasta liczba osób potrzebnych do obsługi.

Dlatego zdecydowanie lepiej ulepszać już istniejące funkcjonalności i powoli wdrażać nowe opcje – po wcześniejszym omówieniu za i przeciw. Dzięki temu zniwelujemy ryzyko obciążenia całego systemu.

Zajmiemy się tym później

Odkładanie błędów na później po to, aby jak najszybciej wdrożyć kolejny etap projektu to niezbyt rozsądna praktyka. Prawdę mówiąc, jest to z reguły bardzo zdradliwe działanie. Dlaczego?

błędy w oprogramowaniu

Przyśpieszenie procesu kosztem ignorowania błędów powoduje szereg problemów na późniejszych etapach. Niestety, gdy te już się pojawią, trudno nad nimi zapanować.

Złoty młotek

Złoty młotek to pojęcie, pod którym kryje się używanie jednej technologii do rozwiązywania wszelkich problemów. Powinniśmy odnosić się to tego rodzaju praktyk sceptycznie – tak samo, jak podchodzimy do leku, który rzekomo działa na wszystko.

Poszczególne technologie zostały wymyślone po to, aby ułatwiać rozwiązywanie problemów w danym obszarze. W związku z tym sprowadzanie wszystkiego do jednego rozwiązania nie jest zbyt racjonalne.

Brak samokrytyki i problem niespójności

Brak samokrytyki w kontekście programowania przejawia się często w słowach: „U mnie działa”. Jest to hasło znane każdemu programiście. W zarządzaniu projektem oznacza ignorancję w odniesieniu do problemów występujących przy innych konfiguracjach, ustawieniach bądź platformach.

Do tego dochodzi jeszcze jeden poważny błąd, czyli niespójność projektu. Wynika ona z braku koordynacji całego projektu przez wyznaczoną osobę. Projekt, w którym każdy ma swoją wizję i ją realizuje, nie może być dobry. Stworzenie spójnego i przemyślanego rozwiązania to coś, na czym każdy powinien się skupić.

Nieprawdopodobny brak profesjonalizmu

Kolejny występujący często błąd wiąże się z zastosowaniem czynnika nieprawdopodobieństwa. Wówczas niemożliwe staje się możliwe. Warto to wziąć pod uwagę w tworzeniu projektu. Należy uwzględnić każdą, nawet znikomą prawdopodobność, która może przyczynić się do powstania problemów.

Jak stworzyć profesjonalne oprogramowanie dla firmy

I jeszcze nastawienie typu „jakoś to będzie”. Po takich słowach już możemy być przekonani o sukcesie, a właściwie jego braku. Profesjonalizm to podstawa i wzorzec projektowy opierający się na sprecyzowanych założeniach to jedyna słuszna droga do stworzenia skutecznego rozwiązania.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przedstawione zostały błędy, których należy się wystrzegać podczas tworzenia projektu. Składają się one na tak zwany antywzorzec projektowy.

Przedstawione wyżej problemy dotyczą głównie tworzenia oprogramowania. Mają jednak w dużej mierze uniwersalny sens i częściowo mogą posłużyć jako przestrogi dla wszystkich zajmujących się projektowaniem – niezależnie od branży.

Czym jest User Generated Content? Jakie są jego rodzaje i co to oznacza...

Jakie wymiary powinno mieć facebookowe zdjęcie w tle w 2024 roku?...

Dlaczego warto zdecydować się na usługi projektowania graficznego?...

Jak zacząć działania SEO? Podstawą jest oczywiście odpowiednio...