Oprogramowanie dla firmy – pudełkowe czy dedykowane?

Decyzja o wdrożeniu nowego systemu informatycznego w firmie rodzi pytanie: jakie oprogramowanie wybrać? Oprogramowanie dla firmy występuje w gotowej formie lub jest tworzone przez specjalistów na zamówienie.

W jaki sposób podjąć optymalną decyzję? Na początku należy przede wszystkim zdefiniować potrzeby przedsiębiorstwa oraz przeanalizować rozwiązania dostępne na rynku. Ważną kwestią jest również możliwość rozwijania oprogramowania w przyszłości.

Oprogramowanie pudełkowe

Gotowe programy dostępne na rynku rozwiązują większość standardowych problemów. Producenci oferują wsparcie systemowe, a oprogramowanie rozwija się w kierunku, który podyktowany jest ogólnym zapotrzebowaniem. Krótki czas instalacji, niska cena oraz mała możliwość dostosowania do potrzeb powoduje, że z tego rozwiązania często korzystają wyłącznie małe firmy, mające potrzebę ogólnego zinformatyzowania swojej działalności.

Wprowadzenie nawet drobnych zmian w oprogramowaniu jest bardzo kosztowne albo w ogóle niemożliwe. W związku z tym pudełkowe oprogramowanie często wymaga zmiany organizacji pracy w firmie – w celu dostosowania procesów do funkcjonalności programu. Wdrożenie, szkolenie oraz wsparcie to osobne koszty, niewliczone w cenę oprogramowania.

oprogramowanie dla firmy

Oprogramowanie dedykowane

Program, który specjaliści tworzą na potrzeby konkretnego przedsiębiorstwa, jest ściśle dopasowany do jego procesów oraz wymagań. Wyjątkowość oprogramowania pozwala na wybranie tylko potrzebnych funkcjonalności oraz łatwą rozbudowę systemu o wybrane moduły w przyszłości. Profesjonalne firmy produkują oprogramowanie iteracyjnie, co pozwala na testowanie kolejnych aktualizacji przez końcowych użytkowników oraz stwarza możliwość adaptacji rozwiązań do potrzeb.

Dedykowane oprogramowanie sprawdza się przede wszystkim w przypadku średnich i dużych przedsiębiorstw, gdyż organizacja pracy przed i po wdrożeniu pozostaje taka sama. Ciekawostką jest fakt, że system informatyczny szyty na miarę często finalnie jest znacznie tańszy niż modyfikacja gotowego rozwiązania, a co najważniejsze ma o wiele większą ROI niż oprogramowanie pudełkowe.

Jakie oprogramowanie wybrać?

Niestety nie ma jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaki typ oprogramowania jest lepszy. Każde wdrożenie wymaga indywidualnego podejścia. Dużą rolę odgrywa tutaj zarówno rozmiar przedsiębiorstwa, specyfika branży, jak i indywidualny model działania konkretnej firmy.

Warto zauważyć jednak, że decydując się na oprogramowanie dedykowane, to Ty wskazujesz funkcjonalności, których potrzebujesz. Każde rozwiązanie możesz dopasować również do procesów zachodzących w firmie. Dzięki temu otrzymujesz gwarancję, że system zrealizuje dokładnie te działania, których oczekujesz.

Chcesz wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę przy wdrażaniu nowego systemu? Przeczytaj nasz artykuł na temat oprogramowania dopasowanego do firmy. Miłej lektury!

Czym jest User Generated Content? Jakie są jego rodzaje i co to oznacza...

Jakie wymiary powinno mieć facebookowe zdjęcie w tle w 2024 roku?...

Dlaczego warto zdecydować się na usługi projektowania graficznego?...

Jak zacząć działania SEO? Podstawą jest oczywiście odpowiednio...