Nowoczesne aplikacje internetowe w systemie ERP

Aplikacje internetowe – dostępność rozwiązania

Wraz z postępem technologicznym, który przyniósł ze sobą miniaturyzację, urządzenia mobilne na dobre zagościły w naszych kieszeniach czy torbach. Smartfony, tablety i notebooki stały się nieodłączną częścią naszego życia. Idealne do surfowania po Internecie, przeglądania wiadomości i… aplikacji webowych. Są to oparte na witrynach nowoczesne aplikacje internetowe, które funkcjonalnościami nie ustępują tym przygotowanym dla komputerów osobistych czy dedykowanych urządzeń.

Nowoczesne aplikacje
Aplikacja webowa

Szybki dostęp do najczęściej eksploatowanych modułów systemu – i to z poziomu dowolnego urządzenia – to nie jedyna korzyść wynikająca ze stosowania aplikacji webowych. Sprawdźmy, jakie inne możliwości stwarza tego rodzaju rozwiązanie.

System ERP i aplikacje webowe

Czym właściwie jest system ERP i w jaki sposób funkcjonuje? Krótko mówiąc, ERP to ogromna aplikacja, która obsługuje zdecydowaną większość, a w wielu przypadkach całość procesów dystrybucji lub produkcji w firmie. Zdecydowanie nie należy ona do łatwych w utrzymaniu i ewentualnej naprawie. Ogrom zależności pomiędzy modułami jest jednym z wielu czynników, które sprawiają, że nad systemami tego pokroju pracuje zespół osób z odpowiednim doświadczeniem. ERP wymaga specjalistycznych umiejętności nie tylko z zakresu programowania, ale także z procesów, struktury czy ogólnie pojętego funkcjonowania danej firmy. Wszystko po to, aby rozwiązanie było najkorzystniejsze dla klienta.

Aplikacje internetowe cechują się między innymi modułowością, stosunkowo łatwym łączeniem je w określonych konfiguracjach i przyjaznym interfejsem. Właśnie to pozwoli Ci pomieścić multum funkcjonalności w bardzo prostym opakowaniu, jakim będzie aplikacja webowa – a wszystko to estetycznie zapakowane.

Wymiana sprzętu? Problem z kompatybilnością?

Jednym słowem – nie. Nic z tych rzeczy. Aplikacje internetowe są stworzone do działania na wszystkich urządzeniach, a jedyne czego wymagają to przeglądarka internetowa.

Nie ma znaczenia, jakim dysponujesz urządzeniem. Nieważne, czy jest to stacja robocza, której wymiana z przyczyn technicznych pochłonęłaby majątek, czy to nowo zakupiony tablet, czy komputer osobisty obecny w firmie od dnia jej założenia. Obecnie większość, jeżeli nie każde urządzenie ma zainstalowaną przeglądarkę internetową i dysponuje dostępem do sieci. Niezależnie od prędkości łącza jest ono również w stanie nawiązać wymaganą komunikację z serwerem aplikacji.

Koszty wymiany systemu

Jak w przypadku każdego rozwiązania należy wspomnieć o kosztach. Całe szczęście nie ma powodu do zmartwień, bo nowoczesne aplikacje internetowe nie generują ich tyle, co wymiana drogiego sprzętu czy inne koszty powstałe w wyniku dostosowania urządzeń w firmie do nowego programu.

Pozostają jedynie koszty utrzymania serwera aplikacji. Istniały one jednak już wcześniej – serwer systemu ERP też wymagał utrzymania, więc w tej kwestii wiele nie ulegnie zmianie.

Aktualizacja do nowszej wersji

Biorąc pod uwagę aktualną politykę większości firm w zakresie dostarczania oprogramowania, czyli produkt-usługa, który z czasem otrzymuje kolejne funkcje i poprawki, wydaje się, że każdy już do nich przywykł i ich obecność jest dla nas cennym atutem przy wyborze produktu.

Aplikacje internetowe – aktualizacje

Nie jest inaczej w przypadku aplikacji webowych. Dokładnie taki sam mechanizm funkcjonuje i tutaj, jednak niektórych aktualizacji nawet nie jesteśmy w stanie zauważyć. Nie jesteśmy zmuszeni do podejmowania żadnych działań, nie musimy aktualizować żadnych programów, a i tak otrzymamy niezbędne poprawki czy funkcje, których tak potrzebowaliśmy. Wszystkie zmiany, które będą miały miejsce, zostaną wprowadzone na serwerze obsługującym zapytania od urządzeń, na których działają pracownicy.

Kto powinien rozważyć wdrożenie aplikacji internetowej?

Wykorzystywanie aplikacji internetowych nie jest dzisiaj niczym nadzwyczajnym. Praktycznie każde przedsiębiorstwo, instytucja lub organizacja dysponuje własną aplikacją webową. Od możliwości realizacji procesów sprzedażowych, aż po tworzenie przestrzeni służącej efektywnej komunikacji między użytkownikami – aplikacje webowe pozwalają na wykonywanie podstawowych zadań każdej firmy. Sprawniejsza wymiana informacji i rozwiązania umożliwiające płynny dostęp do najważniejszych danych to tylko niektóre funkcje internetowych aplikacji używanych w systemie ERP.

Samo korzystanie z aplikacji webowych to standardowe rozwiązanie, ale rodzaj systemu i jego wykonanie mają ogromne znaczenie. Wysoka jakość i funkcjonalność to podstawowe wyznaczniki optymalnego działania programu. Dlatego warto dokładnie przemyśleć kształt aplikacji, cele, które powinna realizować, a także jej stronę wizualną i tekstową.

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem współpracy nad dedykowaną...

Jak wybrać skuteczną firmę SEO? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Jaka jest odpowiednia szybkość strony internetowej i co na nią...

Różnica między B2B a B2C jest kluczowa w kontekście marketingu....