Jak zatrzymać użytkowników na Twojej witrynie?

Jak zatrzymać użytkowników na stronie www? Na jakie elementy mamy wpływ i jak możemy nimi zarządzać, aby odbiorca poświęcił naszej stronie wymaganą ilość czasu lub dokonał zakupu? W artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek.

Reklamy? Tak, ale w odpowiedniej formie

Jeśli zastanawiasz się, jak zatrzymać użytkowników na dłużej, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę cierpliwość potencjalnych odbiorców witryny. W momencie, gdy klient odwiedzi naszą stronę i zostanie zasypany masą wyskakujących okienek czy reklam, istnieje bardzo wysoka szansa, że opuści witrynę, nawet nie podejmując próby zamknięcia ich.

Jak więc prezentować tego typu treści? Nasza strona internetowa musi przecież spełniać określone standardy, chociażby takie jak powiadomienie o plikach cookies... 

Bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się prezentowanie tych treści w najmniej inwazyjny sposób. Często spotykany jest wąski pasek na dole lub górze ekranu. W połączeniu z minimalizacją treści komunikatu możemy w dalszym ciągu zapewnić użytkownikowi interakcję z witryną bez potrzeby zamykania go.

Jak zatrzymać użytkowników – content marketing

Zadbaj o dostępność treści na stronie

Często spotykaną praktyką jest blokada treści w przypadku wykrycia oprogramowania blokującego reklamy. W tym momencie warto rozważyć obie strony medalu. Bez wątpienia nie ma nic złego w chęci monetyzacji naszego bloga, czy innego typu witryn, ale warto znać umiar. Po drugiej stronie mamy przecież użytkownika, którego brak nie przyniesie żadnego zysku i nie przyczyni się do zwiększenia popularności serwisu. Bez wątpienia utrudnianie odbioru treści może skutkować tym, że konwersja na naszej stronie drastycznie spadnie.

Równie istotne, chociaż w mniejszym stopniu, jest zjawisko ukrywania treści tylko dla zalogowanych użytkowników. Praktyka taka jak ta nie wpływa pozytywnie na pozycjonowanie, na konwersję ani na popularyzację serwisu. Warto też rozważyć treści dostępne dla ogółu, bez wymagania logowania.

„Otwórz w nowej karcie”

Dobrą praktyką jest również eliminacja odnośników do zewnętrznych portali. Odnośniki do stron, które mogą trwale odwrócić użytkownika od naszej witryny, są jak najbardziej zbędne i niepożądane. Jeżeli już musimy użytkownikowi zapewnić odnośnik do strony, warto skorzystać z dostępnej opcji otworzenia jej w nowej karcie.

Dzięki takiemu zachowaniu użytkownik po powrocie nadal będzie na tym samym etapie. Chociaż rozwiązanie to redukuje jedynie ryzyko utraty użytkownika to i tak przynosi pożądane rezultaty.

Podsumowanie

Podsumowując, dbałość o odpowiednie rozmieszczenie treści reklamowych i właściwe praktyki związane z linkowaniem są niezwykle istotne w kontekście budowania grona stałych użytkowników strony. Czasami jednak nie są to działania wystarczające.

W wielu przypadkach źródłem trudności mogą być na przykład problemy z prawidłowym wyświetlaniem strony lub nieatrakcyjne rozwiązania graficzne. Jeśli chcesz poznać precyzyjny obraz funkcjonowania Twojej witryny, wykonaj audyt strony www. Jest to najbardziej skuteczny sposób eliminacji trudności i w większości przypadków stanowi początek drogi do internetowego sukcesu.

Oprogramowanie dedykowane skutecznie wspiera funkcjonowanie firmy...

Optymalizacja zdjęć to bardzo ważny element SEO. Dowiedz się, jak...

Prowadzisz stronę www lub sklep internetowy? Dowiedz się, jak...

Konfigurator produktu prowadzi do zwiększenia sprzedaży i pozwala...