Skalowalność aplikacji – co oznacza dla systemu?

(16)

Skalowalność aplikacji to przede wszystkim możliwość rozbudowania systemu, zgodnie ze wzrostem zapotrzebowania na zasoby. Podczas projektowania wyznacza się kryteria minimalnej wymaganej wydajności. W praktyce z upływem czasu pojawia się potrzeba zwiększenia tego parametru, ale czy to możliwe? Bardzo dużo zależy od struktury rozwiązania.

Skalowanie pionowe i poziome

Za przykład niech posłuży oprogramowanie nastawione początkowo na kilku użytkowników. Wraz ze wzrostem zainteresowania, liczba osób korzystających z rozwiązania zwiększa się nawet do kilku tysięcy, co powoduje, że czas pobierania informacji z bazy danych wzrasta kilkukrotnie.

W tej sytuacji można wykonać skalowanie w pionie – poprzez wymianę sprzętu na bardziej wydajny lub skalowanie w poziomie, które polega na rozdzieleniu ruchu na kilka maszyn przy użyciu Load Balancer’a. Oba przedstawione zabiegi mają na celu przywrócenie krótkiego czasu odpowiedzi.

skalowalność aplikacji

Optymalizacja kodu systemu

Inną formą przyspieszenia działania aplikacji wraz ze wzrostem zapotrzebowania jest ingerencja w kod. Badania mające na celu analizę komponentów oraz optymalizacja kodu systemu mogą przynieść bardzo dobre rezultaty.

Modyfikacje ukierunkowane są przede wszystkim na skrócenie czasu wykonywania kodu. Skutkują również przesyłaniem tylko takich danych, które są konieczne do prawidłowego działania oprogramowania.

Podsumowanie

Skalowalność aplikacji to ważny parametr oprogramowania, gdyż pozwala zwiększyć zakres funkcjonowania całego systemu. Odpowiednia struktura rozwiązania, które wykorzystujesz w swojej firmie, ma duże znaczenie. To od niej zależy, czy system będzie mógł zostać rozbudowany. Potrzeba optymalizacji oprogramowania pojawia się w większości przypadków naturalnie – wraz z rozwojem przedsiębiorstwa.

Skalowanie pionowe i poziome można wprowadzić również w innych dziedzinach, na przykład w automatyce. W celu zwiększenia wydajności produkcji można przyspieszyć proces na aktualnym urządzeniu (skalowanie poziome) albo zintegrować rozwiązanie z drugim, takim samym (skalowanie pionowe).

Interesują Cię technologiczne innowacje i ich zastosowanie w prowadzeniu przedsiębiorstwa? Przeczytaj nasz artykuł: Nowoczesne aplikacje internetowe w systemie ERP. Dowiesz się, czym są aplikacje webowe, w jaki sposób działają i kiedy warto zdecydować się na wdrożenie takiego rozwiązania. Miłej lektury!

Jak przebiega projektowanie aplikacji? Sprawdź, jak proces...

Po czym można rozpoznać skuteczną agencję SEO? Sprawdź i podejmij...

Czym jest User Generated Content? Jakie są jego rodzaje i co to oznacza...

Jakie wymiary powinno mieć facebookowe zdjęcie w tle w 2024 roku?...