Dokumentacja projektu – czy warto ją prowadzić?

(16)

Dokumentacja projektu – klasyfikacja

Dokumentacja projektu może z pozoru wydawać się zupełnie niepotrzebna, a zarazem czasochłonna. Formalizacja i archiwizacja bieżącego stanu wiedzy jest jednak bardzo ważnym etapem, gdyż nie ma możliwości zapamiętania wszystkich szczegółów, które w przyszłości mogą okazać się bardzo pomocne. Tworzenie dokumentacji można podzielić na trzy zasadnicze grupy:

  •  opis wymagań
  •  dokumentacja użytkownika
  •  opis o charakterze technicznym

Charakterystyka wymagań oprogramowania

Dokumentacja dotycząca wymagań systemu jest jedną z najważniejszych form opisu oprogramowania. Dlaczego? Dlatego, że obejmuje ona między innymi zakres działania produktu. Mowa tutaj o funkcjach, które ma pełnić system i o ogólnej specyfice jego działania.

Wymagania są oczywiście tworzone w porozumieniu z kontrahentem. Jakie korzyści wiążą się z prowadzeniem tego rodzaju dokumentacji? Dzięki niej uzyskujesz analizę swojej firmy, wgląd do podstawowych informacji na temat oprogramowania oraz do modyfikacji, które zostały wprowadzone.

dokumentacja projektu

Dokumentacja wymagań zawiera również informacje na temat zastosowania systemu. Dysponowanie tak szczegółową wiedzą na temat produktu, który otrzymujesz, jest dla Ciebie zabezpieczeniem na przyszłość. Stanowi również źródło wiedzy o nowo utworzonym rozwiązaniu.

Instrukcje dla użytkownika

Dokumentacja użytkownika jest absolutną podstawą w procesie wdrażania nowego rozwiązania na potrzeby przedsiębiorstwa. Obejmuje ona bowiem precyzyjne instrukcje dotyczące obsługi programu.

Przydaje się również w przypadku wystąpienia drobnych trudności w toku użytkowania. W dokumentacji użytkownika znajdziesz procedury postępowania w sytuacji, gdy system nie zareaguje w oczekiwany sposób. Umożliwia to sprawne wyeliminowanie problemu i zapewnienie ciągłości funkcjonowania oprogramowania.

Specyfika oprogramowania – podstawowe informacje

Zastanawiasz się, w jaki sposób działa Twoje nowe oprogramowanie? Nie musisz, jeśli dysponujesz dokumentacją techniczną. Stanowi ona szczegółowy opis technicznych aspektów systemu. Dzięki temu w razie wystąpienia trudności bądź chęci zmiany funkcji programu, możesz przekazać kluczowe informacje specjalistom.

prowadzenie dokumentacji oprogramowania

Brak dokumentacji technicznej utrudnia, jeśli nie uniemożliwia naprawę lub zmianę specyfiki systemu. Specjaliści z zakresu programowania potrzebują informacji na temat produktu, aby podjąć jakiekolwiek dalsze działania.

Podsumowanie

Zgodnie z wyżej przedstawionym zastosowaniem dokumentacji projektu jest ona niewątpliwie ważną częścią wdrażania nowego rozwiązania systemowego. Instrukcja obsługi, pomoc techniczna, charakterystyka wymagań i dane, które umożliwiają ekspertowi wprowadzenie oczekiwanych zmian – wszystko to składa się na profesjonalną dokumentację projektu.

Jeśli dysponujesz odpowiednio przygotowaną dokumentacją, dysponujesz również gwarancją bezpieczeństwa. Nie musisz martwić się w przypadku wystąpienia jakichkolwiek trudności, ponieważ dokumentacja umożliwia rozwiązanie ewentualnych problemów związanych z nowym oprogramowaniem.

Jakie wymiary powinno mieć facebookowe zdjęcie w tle w 2024 roku?...

Dlaczego warto zdecydować się na usługi projektowania graficznego?...

Jak zacząć działania SEO? Podstawą jest oczywiście odpowiednio...

Na czym polega współpraca z doświadczoną agencją marketingową?...