Jaki typ czujnika bezkontaktowego użyć?

Czujniki zbliżeniowe wykorzystywane w aplikacjach automatyki najczęściej używane są do kontroli położenia lub poziomu. Można je podzielić na grupy w zależności od zasady działania: magnetyczne, indukcyjne i pojemnościowe. Bardzo ważna jest decyzja o dobraniu odpowiedniego typu czujnika do aplikacji, w oparciu o charakterystyczne właściwości każdego z nich.

Czujnik

Czujniki magnetyczne

Ten typ wykrywa pole magnetyczne, a zatem elementem wykrywanym jest magnes. Jest to największą zaletą tego czujnika, gdyż nie wykryje on części metalowych z których zwykle składa się większość maszyny. Tylko magnesy zamontowane w odpowiednich miejscach będą wyzwalały wyjście czujnika. Najczęściej używa się ich do sprawdzenia zamknięcia osłon, oraz wykrycia pozycji tłoczyska w siłownikach. Najprostsze wersje nie wymagają zasilania, i posiadają wyjście typu NO.

Czujniki indukcyjne

Czujniki tego typu działają na elementy metalowe. Zbliżenie elementu do granicy zasięgu powoduje aktywację wyjścia. Większość czujników pozwala na konfigurację zasięgu w pewnym zakresie. Indukcyjne czujniki stosuje się najczęściej przy wykrywaniu krzywek, pozycjonowaniu elementów maszyn, obecności zakrętek na słojach z produktem, pomiaru prędkości i przyspieszeń. Badany element musi być metalowy, nie ma znaczenia czy jest to produkt czy część maszyny.

Czujnik

Czujniki pojemnościowe

Niektóre aplikacje wymagają pomiaru elementów dielektrycznych, takich jak ciecze lub granulaty. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będą czujniki pojemnościowe. Ich sposób działania pozwala na zastosowanie do pomiaru przez cienkie ścianki, co ułatwia montaż. Wadą takiego rozwiązania jest relatywnie niska częstotliwość przełączania rzędu kilkudziesięciu herców.

Świadomość sposobu działania każdego typu czujnika bezkontaktowego pozwala na optymalne wykorzystanie ich w aplikacji.