Logowanie do FTP – jak znaleźć dane?

Logowanie do FTP to codzienność web developerów, czyli programistów specjalizujących się w projektowaniu stron internetowych. To dzięki FTP nasi eksperci mogą wprowadzać zaawansowane modyfikacje w witrynie lub odzyskiwać utracone treści. Dlatego na początku każdej współpracy prosimy klientów o dane do serwera FTP. Gdzie można je znaleźć? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku.

Dane potrzebne do logowania FTP

Dane, których potrzebujemy, aby zalogować się na FTP to:

  • nazwa hosta / id serwera, np. serwer1234.nazwa.pl,
  • nazwa użytkownika, np. serwer11_userstrona,
  • hasło.

Jak znaleźć te informacje? Wskazówki dla różnych dostawców znajdziesz poniżej.

Zaloguj się na swoje konto hostingowe

Dane do FTP w większości przypadków znajdziesz na swoim koncie hostingowym. Mowa o Twoim indywidualnym koncie na stronie dostawcy hostingu. Nie jesteś pewien, kto jest Twoim dostawcą? Możesz to sprawdzić, korzystając z darmowego narzędzia online.

Wejdź na stronę WhoisHostingThis, wklej adres swojej strony internetowej w pasku znajdującym się w prawym górnym rogu i kliknij „Whois”:

jak sprawdzić hosting

Nazwa Twojego dostawcy hostingu wraz z jego danymi kontaktowymi wyświetli się w rubryce „Registrar”.

Dane do FTP u dostawcy Nazwa.pl

Jeśli Twoim dostawcą hostingu jest serwis nazwa.pl, to dane do FTP są tożsame z danymi, które wpisujesz, logując się do serwera w CloudHosting. Login to ID serwera. Jeśli nie znasz ID, zaloguj się na swoje konto hostingowe.

W tym celu wejdź na stronę https://www.nazwa.pl/panel/ i zaloguj się. Wybierz zakładkę „Moje usługi”, a następnie „Hosting”. Otrzymasz adres serwera, w którym jest ID – to część, znajdująca się przed „.nazwa.pl”. Nie pamiętasz swojego hasła? Kliknij „Moje dane”, a następnie „Zmiana haseł” i „Cloud Hosting Panel”. Wskaż odpowiedni serwer i ustaw nowe hasło.

Po uzyskaniu danych do CloudHosting zaloguj się na stronie https://admin.nazwa.pl/ i przejdź do zakładki „WWW i FTP” znajdującej się w menu. Następnie wybierz „Wykaz kont FTP” i kliknij „Dodaj konto FTP”. Uzupełnij pola:

  • nazwa konta,
  • katalog,
  • hasło.

Prześlij nam powyższe dane i gotowe. Masz wątpliwości? Szczegółowe instrukcje znajdziesz tutaj.

Dane do FTP w serwisie Home.pl

Posiadasz stronę na serwerze home.pl? Tutaj również możesz uzyskać dane do FTP z poziomu swojego konta. Zaloguj się na stronie https://panel.home.pl/ i wybierz zakładkę „Usługi WWW”, a następnie wskaż odpowiedni serwer (swoją usługę). Twój login do FTP znajduje się w rubryce o nazwie „Konta FTP”.

Jeśli nie pamiętasz swojego hasła, możesz je zmienić z poziomu rubryki „Serwer WWW”. Wystarczy, że wybierzesz „Ustawienia”, a następnie „Hasło”. Uzyskasz wówczas możliwość konfiguracji nowego hasła.

Jeśli masz trudności ze znalezieniem danych, obejrzyj filmik instruktażowy dostępny tutaj.

Dane do FTP w dHosting

Popularnym dostawcą jest także dHosting. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, w celu zdobycia danych do FTP należy zalogować się na indywidualne konto. Przejdź na stronę https://dpanel.pl/ i wpisz swoje dane, aby wejść do panelu.

Znajdź w menu po lewej stronie zakładkę „Konta FTP”. Wyświetli się lista dostępnych kont. Przy usłudze, do której chcesz uzyskać dane, kliknij „Modyfikuj”. W ten sposób zdobędziesz login i hasło FTP.

FTP u innych dostawców hostingu

Korzystasz z usług innego dostawcy hostingu? Poniżej zamieszczamy poradniki kilku innych popularnych usługodawców. Znajdziesz tam wskazówki odnośnie tego, gdzie szukać loginu i hasła do konta FTP:

Podsumowanie

Logowanie do FTP umożliwia nam optymalizację strony zgodnie z wytycznymi klienta i standardami SEO. Dostęp do FTP pozwala także usprawnić wiele czynności, takich jak np. zamieszczanie w bazie znacznych ilości treści.

Dane do FTP znajdziesz na swoim koncie hostingowym, choć w niektórych przypadkach konieczny może być kontakt z dostawcą usług. Posiadasz konto na innym serwerze, niż wymienione w naszym poradniku? Chętnie pomożemy Ci znaleźć Twoje dane. Skontaktuj się z nami!

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem współpracy nad dedykowaną...

Jak wybrać skuteczną firmę SEO? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Jaka jest odpowiednia szybkość strony internetowej i co na nią...

Różnica między B2B a B2C jest kluczowa w kontekście marketingu....