Cyfrowa transformacja

Zastosowanie nowoczesnych technologii w biznesie jest oczywistą drogą do redukcji kosztów oraz zwiększenia wydajności. Ciężko przecież sobie wyobrazić dobrze prosperujący zakład produkcyjny stosujący metody z początku XX wieku. Usprawnienia w firmach można wprowadzać głównie w dwóch obszarach: optymalizacja pracy biurowej oraz optymalizacja wytwarzania dobra oferowanego przez przedsiębiorstwo. Biorąc pod uwagę geometryczny rozwój technologii w ostatnich latach, nieodłączną częścią prawie każdej modernizacji jest rozwiązanie zawierające w sobie wiedzę z obszaru IT.

skalowanie pionowe

Cyfrowa transformacja to przede wszystkim nowoczesne zarządzanie informacją po przez łatwy dostęp oraz możliwość analizy i wyciągania wniosków. Dane wprowadzone przez jednego użytkownika są dostępne od razu dla innych, a co najważniejsze, można je w szybki sposób analizować w różnym kontekście. Digitalizacja pozwala również na optymalizację procesów biznesowych oraz skracanie ścieżek. Szczegółowa analiza przed wdrożeniowa może pokazać, że pewne procesy da się wykonać znacznie sprawniej, a generowane dokumenty przechowywać w łatwy i usystematyzowany sposób.

Cyfryzacja to nie tylko samo oprogramowanie, ale również zastosowanie rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0, IoT oraz metod sztucznej inteligencji. Możliwość zdalnego zarządzania urządzeniami, monitorowania parametrów pracy oraz ułatwiony proces diagnostyki, dają wymierne korzyści przedsiębiorstwom przez obniżanie kosztów. Globalne podejście do wdrożenia technologii cyfrowych przynosi o wiele większe korzyści niż rozwiązywanie osobnych problemów w firmie.

skalowanie poziome

Nowoczesne, technologiczne podejście do biznesu to także udostępnianie platform, dzięki którym ułatwiona jest komunikacja z klientem. Do tych rozwiązań należy zaliczyć systemy CMS, platformy B2B, oraz aplikacje pozwalające na zgłaszanie serwisów.

Transformacja głównie daje możliwość znacznego wyprzedzenia konkurencji, jednak są branże w których jest jedyną możliwą drogą pozwalającą na przetrwanie biznesu. Jako przykład niech posłuży fakt, że większość tradycyjnych wypożyczalni filmów już upadła, a Netflix ciągle zyskuje na wartości.